Punkt startowy: Brama Opatowska.

1. Ruszamy na Starówkę, zjeżdżamy zamkową i dalej koło kościoła św. Jakuba w górę. Jadąc cały czas prosto docieramy do skrzyżowania z ulicą Armii Krajowej, skręcamy w lewo koło kwiaciarni Magnolia. Za kawiarenką internetową "Click" mamy do słupa przytwierdzoną tablicę, z wyrysowanymi szlakami. Ruszamy szlakiem zielonym, czyli prosto.

2. Skręcamy w uliczkę Henryka Sand. i jadąc cały czas prosto docieramy do ul. Krętej. To naprawdę ładny odcinek, małe wąwoziki, sady...

3. Z ul. Krętej skręcamy (cały czas za szlakiem) na ul. Krakowską - czyli w lewo. Krakowską przecinamy w poprzek i jedziemy na Koćmierzów - Ostrołękę. Tu już ruch mniejszy i można się rozluźnić. Jedziemy cały czas prosto, prowadzą nas tabliczki wyznaczające szlak zielony. Docieramy do Ostrołęki, mijamy sklep (za ostrym łukiem w lewo) i możemy wjechać na wał na wprost nas. Ładny widok na Wisłę i w ogóle błogo. Polecam małą sjestę:)

4. Gdy zjedziemy z wału, spokojnie pedałujemy dalej, cały czas po lewej mamy właśnie ów wał. Pilnujemy tabliczek ze szlakiem, aby nie zboczyć z kursu. Po kilkunastu minutach powinniśmy minąć tabliczkę "Skotniki" (a wcześniej "Bogoria Skot."). Oczom naszym ukaże się krzyżówka. I tu uwaga - szlak każe nam jechać prosto, na Koprzewnicę, ale my skręcamy w prawo i zajeżdżamy do dworku Skotnickich. Nie sposób go nie zauważyć :) Tu można chwilkę odsapnąć. Warto zrobić kilka fotek. Gdy już nacieszymy oczy, to wracamy na drogę - nie jedziemy na Koprzywnicę, ale w stronę, w którą skręciliśmy na krzyżówce, a skręcaliśmy w prawo. Po jakichś 2 km docieramy do trasy głównej.

5. No i tu niestety czeka nas mały kawałeczek główną drogą. Skręcamy w prawo i jedziemy w stronę Samborca. Przejeżdżamy cały Samborzec o szukamy tabliczki oznaczającej Polanów.

6. Na Polanów skręcamy w lewo, zaraz za Samborcem. Na przeciwko skrętu jest biały przystanek - traficie na pewno.

7. Teraz spokojnie kręcimy niecałe 2 km. Gdy naszym oczom ukaże się rażąco żółty sklep, skręcamy w prawo. Zakręt jest charakterystyczny, bardzo ostry, prawie zawracamy.
No i ten sklep...

8. Tutaj jedziemy prosto wąską asfaltówką, a po chwili wbijamy się na polną drogę - jedziemy nią spokojnie, oczom naszym ukazuje się właśnie stromy podjazd. To złudzenie - jest dość delikatny i krótki - atakujemy go bez obaw.

9. Na końcu podjazdu jest zjazd, który doprowadza nas do asfaltówki. Skręcamy w prawo, ale rzućcie okiem na lewo - jakiż wspaniały podjaździk:)

10. Tutaj dosłownie chwilka pod górkę i zaraz docieramy do krzyżówki. Są 3 asfaltowe drogi, ale nas interesuje ta czwarta. Na wprost nas - polna, prowadzi w sady.

11. Jedziemy nią (po prawej cudowna panorama okolicy) jakiś kawałek (a na wprost widać Sandomierz - weźcie lornetkę). Po pewnym czasie droga się rozwidla - jedziemy w prawo.

12. Docieramy do zjazdu - ma on troszkę i można się bujnąć - ale uważajcie. Droga rozjeżdżona przez ciągniki i jeszcze ktoś postawił w jednym miejscu w poprzek krawężnik :)

13. Docieramy do asfaltu - skręcamy w lewo. I tutaj mamy 2 warianty:

a) caaaaaały czas prosto - dotrzemy do trasy Opatowskiej a nią do Sandomierza, albo...
b) (już wkrótce dalszy opis...:)